پیگیری خرید

آهوان

0 (0 رای)

در سال 1363 همزمان با تبدیل جزیره کیش به منطقه آزاد، به منظور حفظ بقای آهوی ایرانی و افزایش جذابیت های گردشگری جزیره کیش، حدود 30 راس آهو با کمک و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست از جزیره خارک به جزیره کیش منتقل شد. از آن به بعد تعداد زیادی از آنها به صورت گله ای در نواحی شرق و جنوب جزیره قابل رویت بودند. اما بعد از مدتی تصادفات جاده ای مهم ترین عامل مرگ و میر آنها شناخته شد. به همین دلیل بوستان آهوان جزیره کیش برای حفظ و نگهداری آنها در سال 1380 تاسیس شد که علاوه بر آهو ها از انواع دیگر حیوانات در آن نگهداری می شد.

بوستان آهوان کیش
یکی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش بوستان آهوان کیش بود که در انتهای خیابان فردوسی کیش قرار داشت این مجموعه دو هکتار مساحت داشت و در آن 17 قفس برای نگهداری انواع حیوانات مثل شیر، آهو، روباه، شغال، میمون های سنجابی، گوزن، اسب و حتی چند گونه از پرندگان استرالیایی وجود داشت. اما آهوان در این پارک به صورت آزادانه و بدون محدودیت زندگی می کردند و علت نامگذاری این بوستان نیز همین است. دیدن و لمس کردن آهو ها  از نزدیک و بدون هیچ حایی لذت خاصی داشت که بینندگان را به وجد می آورد. این منطقه به دلیل وجود این بوستان به یکی از معروف ترین مناطق گردشگری جزیره کیش تبدیل شده بود و هر ساله مورد توجه گردشگران زیادی قرار می گرفت.

با وجود تمام این زیبایی ها و جذابیت ها این مجموعه در سال 1390 تخریب شد؛ مسئولان مسائل بهداشتی و زیست ‌محیطی و نارضایتی ساکنان اطراف بوستان را علت تخریب آن دانستند و در همان سال، اعلام شد که به زودی باغ وحش کیش در مکانی بهتر و با رعایت استاندارد ها احداث خواهد شد و حیوانات و درختان پارک آهوان به محل جدید باغ وحش کیش منتقل می ‌شوند، اما همچنان پس از گذشت چندین سال، این اقدام عملی نشده است. این مجموعه با پوشش گیاهی خاص و سرسبز خود به یک مرکز تفریحی در جزیره کیش تبدیل شده بود و اغلب گردشگرانی که به جزیره سفر می کردند از آن نیز دیدن می کردند. علاوه بر آن این بوستان در جنوب پارک هنگام و در نزدیکی مجموعه آکواریوم کیش قرار داشت و گردشگران تور کیش علاوه بر بازدید از این مجموعه می توانستند از این دو مکان هم دیدن کنند. وجود انواع مختلف حیوانات در این بوستان باعث جذب گردشگران فراوانی با رنج های سنی مختلف به خصوص کودکان می شد. محوطه بازی که برای کودکان در نظر گرفته شده بود  این امکان را برای آنها فراهم کرده بود که در کنار بازدید از آهو ها از بازی به صورت دسته جمعی هم لذت ببرند.

بوستان آهوان کیش

برخی سایت ها با معرفی بوستان آهوان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کیش گردشگران این جزیره را به رفتن و بازدید از این مجموعه بر می انگیزند و گردشگران بدون اطلاع از تخریب آن زمانی را به بازدید از آن اختصاص می دهند. هم اکنون نیز یک مجتمع تجاری به نام میکا مال که گفته می‌ شود یکی از بهترین مراکز خرید کیش خواهد شد در مکان بوستان آهوان در حال احداث است و مراحل ساخت آن تقریبا رو به اتمام است.  

نوع آهویی که در بوستان آهوان کیش نگهداری می شد و امروز در سراسر جزیره پراکنده است دارای نژاد ایرانی می باشد و تنها در بخش هایی از ایران، جنوب غربی پاکستان و صحرای گبی قابل وجود دارد. متاسفانه به دلیل شکارهای بی رویه ی شکارچیان آهو، این نوع آهو چند سالی در معرض خطر جدی انقراض قرار گرفت؛ اما خوشبختانه بعد از ساخت بوستان آهوان کیش که مکانی امن برای زندگی و تولید مثل آهوها بود، طبق آخرین سرشماری تعدادشان حدود 800 راس بیان شده است.
اما امروزه این آهوها درست مانند زمان قبل از ساخت بوستان، در سطح جزیره در حال حرکت و زندگی هستند و می توان آنها را از نزدیک دید و حتی با آنها عکس گرفت.


بوستان آهوان کیش

منبع: بدو کیش

امتیاز آهوان (0)

قیمت
0 از 10
خوشرویی کارکنان
0 از 10
دسترسی به نقاط مهم
0 از 10
تمیزی مجموعه
0 از 10

نظرات کاربران (0 نظر)